ГОТВИМЕ СО Теа и Ивана

На забавен начин   ги внесуваме  децата  во светот на кулинарството,  ја стимулираме   детската фантазија.

Акп храната е лек , а лекот е храна, тогаш  многу е важно уште од најрана возраст да им пренесеме на децата здрави животни навики.

Затоа, готвењето е  една од највредните вештини што може да ги научиме  децата, покрај  читањето и пишувањето

Теа и Ивана прават крофнички и путер колачи. Ивана има 6 години, нејзиниот интерес за готвење , ни го презентираше за време на првиот настна „Готвиме со Децата“

Девојчињата заедно со професионалниот слаткар, Наташа од ММ Свит -ни презентираат како се подготвуваат омилените крофнички и путер колачињата

За крофнички:

2јајца

2лажици шеќер

1шолја вода (млеко или јогурт)

1 пециво

16 лажици бршно и

масло по потреба

За путер колачињата:

2 јајца

200гр.шеќер

малку екстракт од ванила

200гр.путер

брашно по потреба

 

 

To Top