СУПЕР ХРАНА ЗА СЕКОЕ ДЕТЕ

Детството е најважниот период за правилен раст и развој на децата, учете ги децата на здрави навики, тоа е основа за силен имунитет, здрав живот и мал ризик од долгорочни здравствени проблеми.

Родителите ќе се согласат дека не е лесно да ги натераат децата да јадат се што е здраво, но за среќа има многу од овие намирници со одличен вкус, содржат тоа што е потребно и може да се подготвуваат на повеќе начини затоа постепено воведувајте им ги намирниците кои се сами по себе доволна храна.

Ви го претставуваме нивното величество  Јајца од јапонска потполошка (препелица)

Што е толку делотворно во ова мало јајце?

Во споредба со јајцето од кокошка, јајцата од јапонска потполошка имаат 5 пати повеќе фосфор, 7 пати повеќе железо, 10 пати повеќе разни витамини. Како храна богата со фолна киселина, витамин Б12, железо, фосфор, протеини, рибофлавин и селен, тој е природен производител на антитела . Тоа е мала енергетска бомба,а сепак едно јајце содржи само 15 калории.

Имено, пред неколку години, јапонски научници направиле истражување и при тоа  со мала доза на радијација озрачиле  кокошки и препелици. По месец дена јајцата од препелица биле потполно здрави, додека од кокошката ја задржале радијацијата. Само овој податок е доволно оправдување на трвдењето со векови наназад, дека јајцата од препелица се еликсир на животот. Во нашата држава ги имаме во секое време, достапни се благодарение на производителот  Натурана Трејд ДООЕЛ Битола

уште неколку факти: секоја препелица во просек неси по едно јајце дневно (260-350годишно), тоа е 10% од нејзината тежина;  препелиците умираат само од старост;  Јапонската препелица е единствено живо суштество, покрај козата  кое не заболува од рак, затоа се верува дека се борци за здравје.Тие се мали и природно шарени, готови обоени за на велигденска трпеза, и се вистински елискир на животот!

Енергија за цел ден! Свежо исцеден сок во комбинација со јајце од потполошка идеално за вашите најмили! Енергија, имунитет, концентрација….здравје!!! Јајцата да се пијат изматени, или како фрапе, во комбинација со мед или со сезонско овошје половина час пред доручек, на гладно.

Во училиште или градинка, на вашите деца им е потребно зголемен имунитет, со леснотија да ги поминуваат есенските и зимските денови. Овозможете им силен имунитет, витамини, минерали, повеќе енергија и зголемена концентрација. Секое утро конзумирајќи јајца од јапонска потполошка. Слободно додадете ги во нивниот утрински пијалок, цедено сокче, несквик, млеко, смути……

Се чуваат во затворена кутија,  во фрижидер на температура од 1 – 4 степени Целзиусови, до 60 дена

Ако сакате да ги сварите треба да се стават во ладна вода а штом провријат да се варат 90 секунди потоа мора брзо да се оладат за да се олесни лупењето, при термичка обработка им остануваат нутритивните вредности до 80%

 

To Top