Титулата ќе се решава на последното рели

Од Бојан Божиловиќ WRC остава уште една добра сезона позади себе, со возбудливо, динамично натпреварување, адреналински моменти и забавни рели викенди, а особено важна година во историјата на овој регион, со релито кое се одржа во Хрватска. За жал немаше големо медиумско известување на овие простори во врска со овој настан, кој е огромен спортски […]

Read More

Торонто доминантен на домашен мраз

Од Бојан Божиловиќ Во својот десетти меч оваа сезона, Торонто пред своја публика ја совлада екипата на Вегас, со убедливи 4-0 и со тоа запиша трета победа во низа и моментално се наоѓа на осмото место во Источната конференција. Maple Leafs уште од самиот почеток на натпреварот беа подобриот тим, поагресивни и постабилни во својата […]

Read More

После две децении Леб и Елена ја прекинаа соработката

Од Бојан Божиловиќ Деветкратниот WRC шампион Себастиен Леб пред неколку дена објави дека ја прекина соработката со својот совозач,Даниел Елена.Откако француското дуо се повлече од WRC по крајот на 2020,замина на уште едно Дакар Рели,возејќи за Bahrain Raid Xtreme.По завршувањето на релито Дакар,Леб објави дека нивната соработка е завршена,откако после направените разговори и со тимот,одлучиле […]

Read More

Дали ќе може Ферари да се бори за второ место?

Од Бојан Божиловиќ Формула 1 веќе подолго време е едноличен спорт во кој доминацијата ја има германскиот тим предводен од Хамилтон.Освен 2016та кога Розберг успеа да дојде до шампионската титула и 2018 кога Фетел беше во конкуренција се до германското Гран При,се друго беше многу полесна задача за Хамилтон и Мерцедес.Со самото тоа од една […]

Read More

Продолжува лошата серија на Maple Leafs

Од Бојан Божиловиќ Екипата од Торонто ја продолжува лошата серија во која влезе уште на почетокот на март,кога беа поразени во Ванкувер со 3-1,а два дена подоцна во истиот град загубија уште еднаш со резултат од 4-2. Моментално се наоѓаат во серија од пет порази и само една победа и тоа после продолжение,откако рано утрово […]

Read More

Дали е навистина концентрацијата проблемот на Ботас?

Од Бојан Божиловиќ Возачот на Мерцедес во изјава пред скоро време,кажа дека од кога ја делат гаражата со Хамилтон,британецот бил цело време подобар,но Ботас верува дека може да биде Ф1 шампион.Тој кажа дека психолошкиот момент е најголем проблем односно дека поради притисокот кој си го наметнува на самиот себе и начинот на кој влегува во […]

Read More

Сент Луис во борба за задржување на првото место

Од Бојан Божиловиќ Два часа по полноќ Блуз на домашен мраз ќе ги пречекаат Којотите,што за домаќинот ќе биде 10ти дуел оваа сезона.Моментално Сент Луис е лидер во Западната дивизија со 13 поени додека Аризона се наоѓа на претпоследното место. Во овој дуел Блуз влегуваат со мини серија од три победи,две против Патките од Анахајм […]

Read More

Нетс во голем дуел со лидерот на Западната конференција

Од Бојан Божиловиќ ЛА Клиперс во 1:30 по полноќ ќе се судрат со тимот на Нетс во 22от натпревар за тимот од Лос Анџелес оваа сезона.Ова треба да биде возбудлив меч кој ќе понуди добра кошарка бидејќи од една страна е лидерот на Западната конференција,а домаќинот има силен тим во кој освен Дурант и Ирвинг […]

Read More

Лејкерс со победа во Атланта

Од Бојан Божиловиќ Тимот на ЛА Лејкерс со 107-99 ги порази Хокс во мечот кој се одигра рано утрово во Стејт Фарм Арена. “Езерџиите” беа подобри во сите четвртини освен во третата,која домаќинот ја доби со 30-25 и после која Атланта беше во предност во вкупниот резултат со 76-75.Сепак во последниот период Лејкерс усепа да […]

Read More

Севиља во борба за полуфинале

Од Бојан Божиловиќ Вечерва од 21ч тимот на Севиља ќе гостува во Алмерија на Estadio de los Juegos Mediterraneos во четвртфиналето од Кралскио куп на Шпанија.Во Андалузиското дерби голем фаворит е тимот од Примера кој досега ги елиминираше Сиудад де Лусена,Линарес,Легањес и Валенсија во дербито од осминафиналето.Алмерија имаше нешто полесен пат па преку Л’Oспиталет,Нумансија,Алавес и […]

Read More
To Top