КАКО ДА КАЖЕМЕ „БЛАГОДАРАМ“ НА ПОВЕЌЕ СВЕТСКИ ЈАЗИЦИ

„Денот на благодарноста“ треба да го прославуваме секој ден! За време на Денот на благодарноста, семејствата се собираат околу масата и се заблагодаруваат за сите благодети што ги имаат и за љубезноста што  ја добиваат. Денот на благодарноста е национален празник кој се слави на различни датуми во САД, Канада, Гренада, Света Луција и Либерија […]

Read More

МАЛИТЕ ГОТВАЧИ во борба против фрлање на храна. Секој залак е важен

„Готвиме со Децата“ и малите готвачи дадоа мал придонес  во  борбата против гладот и фрлањето на храната. Беа дел од организаторскиот тим на истоимениот  настан, кој беше претпоследна активност  на проект ВСС Ефект на БАНКА ЗА ХРАНА МК . Луѓето кои ти  даваат храна, ти го даваат и нивното срце   Проектот “ВСС Ефект“ поддржан […]

Read More

ПРИКАЗНА ВО ЧИНИЈА

Креативноста на човечкиот ум нема граници. Станува збор за млади мајки нутриционистички свесни и со високи естетки критериуми. Оброците што ги подготвуваат за своите деца се мали ремек дела.  Ве покануваме да учествувате во гастро настанот „Приказна во чинија“ Оваа акција  е иницирана од семејната емисија ГОТВИМЕ СО ДЕЦАТА , емисија на медиумот за деца […]

Read More

ЗОШТО Е ВАЖНО ДА ГИ НАУЧИМЕ ДЕЦАТА ДА ГОТВАТ

Децата сакаат да готват и да се врткаат околу вас во кујна, освен ако со вашата нетрпеливост не им ја уништите таа желба од старт Семејните рецепти се пренесувале од генерации на генерации, но денес во времето на брзата храна и полната агенда со активности се помалку се задржуваме во кујна, а со самото тоа […]

Read More

ОБУВКИТЕ „BALENCIAGA TRIPLE S“ ВЛЕГОА ВО ХОЛОТ НА СЛАВНИТЕ

Малку знаеме  за овие патики, кои изгледаат како „незграпни“ тренд патики. Недостигот на симетрија помеѓу горниот дел и ѓонот ги прави впечатливи. Никого не оставаат рамнодушен и што е најважно го променија модниот курс во последните три години.       Постои добро позната сцена од филмот  Јура Парк,  во која младиот Тим Марфи забележува […]

Read More

Нов производ на пазарот – Пробиотски јогурт на Бучен Козјак

Пиењето на Пробиотски јогурт, освен дигестивната рамнотежа, има позитивно влијание и на зајакнувањето на имунитетот, бидејќи 70 отсто од клетките на имунолошкиот систем се наоѓаат во стомакот. Влијае на расположението, го поттикнува  лачењето на серотонинот во стомакот.  Компанијата Бучен Козјак го претстави својот најнов производ на 1 септември, под мотото „Енергично да влеземе во новата […]

Read More

Јутјуберката ЈАНА создаде нов свет!

Јана, првата македонска јутјуберка, која започна да ги снима на македонски јазик своите авантури, создаде нов свет! Станува збор за најновата епизода од анимираниот филм за деца ЈАНА во која девојчето Јана создава свет по инстант рецепт, а притоа го бои во разни бои! Погледнете и сами на нејзиниот јутјуб-канал за што станува збор! Таму, […]

Read More

Децата сакаат да тренираат Гимнастика

Ако атлетиката е кралица на спортот, тогаш гимнастиката би ја опишале  како базичен спорт, покрај пливањето исто така. Спортската гимнастика ја сочинуваат координирани движења, чија крајна цел е да се стекне физичка сила, рамнотежа и координација во простор разговараме  со Николина Главевска, тренер по гимнастика Колку децата ја сакаат гимнастиката, на колку години е најдобро […]

Read More

6 ЗАБЛУДИ ЗА ТРЧАЊЕТО

Трчањето е актуелно, но секој рекреативен тркач сигурно се сретнува со многу заблуди во врска со трчањето, а ние ќе ги споделиме најголемите заблуди по наш избор.   Трчањето е здодевно Кога имате некаква цел пред себе, тогаш неможе да ви биде здодевно. Можеби вашата цел е да ја намалите телесната тежина, можеби само да […]

Read More

НА ДЕЦАТА ИМ ТРЕБА СПОРТ И МУЗИКА ИСТО КОЛКУ И ХРАНА И ЉУБОВ

  Децата имаат потреба од спорт, музика и уметност  исто колку што им е потребна храна, љубов и чист воздух, вели  Филип Пулман (Philip Pullman англиски новелист, автор на неколку бестселери):„Ако не им дадете на децата храна, штетата за кратко време ќе биде видлива. Ако  не им подарите љубов, штетата можеби нема да се забележи […]

Read More
To Top