КАКО ДА КАЖЕМЕ „БЛАГОДАРАМ“ НА ПОВЕЌЕ СВЕТСКИ ЈАЗИЦИ

„Денот на благодарноста“ треба да го прославуваме секој ден! За време на Денот на благодарноста, семејствата се собираат околу масата и се заблагодаруваат за сите благодети што ги имаат и за љубезноста што  ја добиваат. Денот на благодарноста е национален празник кој се слави на различни датуми во САД, Канада, Гренада, Света Луција и Либерија […]

Read More

Титулата ќе се решава на последното рели

Од Бојан Божиловиќ WRC остава уште една добра сезона позади себе, со возбудливо, динамично натпреварување, адреналински моменти и забавни рели викенди, а особено важна година во историјата на овој регион, со релито кое се одржа во Хрватска. За жал немаше големо медиумско известување на овие простори во врска со овој настан, кој е огромен спортски […]

Read More

Торонто доминантен на домашен мраз

Од Бојан Божиловиќ Во својот десетти меч оваа сезона, Торонто пред своја публика ја совлада екипата на Вегас, со убедливи 4-0 и со тоа запиша трета победа во низа и моментално се наоѓа на осмото место во Источната конференција. Maple Leafs уште од самиот почеток на натпреварот беа подобриот тим, поагресивни и постабилни во својата […]

Read More

МАЛИТЕ ГОТВАЧИ во борба против фрлање на храна. Секој залак е важен

„Готвиме со Децата“ и малите готвачи дадоа мал придонес  во  борбата против гладот и фрлањето на храната. Беа дел од организаторскиот тим на истоимениот  настан, кој беше претпоследна активност  на проект ВСС Ефект на БАНКА ЗА ХРАНА МК . Луѓето кои ти  даваат храна, ти го даваат и нивното срце   Проектот “ВСС Ефект“ поддржан […]

Read More

Рифот за Whole Lotta Love најдобар на сите времиња

Од Бојан Божиловиќ Според читателите на Total Guitar и Guitar World, легендарниот риф од 1969 е најдобар на сите времиња.Песната Whole Lotta Love е издадена како дел од албумот Led Zeppelin II што е втор албум на британскиот бенд. Освен “Stairway to Heaven” ова е нивна најпрепознатлива песна,која воедно беше и прв хит на Zeppelin […]

Read More

ПРИКАЗНА ВО ЧИНИЈА

Креативноста на човечкиот ум нема граници. Станува збор за млади мајки нутриционистички свесни и со високи естетки критериуми. Оброците што ги подготвуваат за своите деца се мали ремек дела.  Ве покануваме да учествувате во гастро настанот „Приказна во чинија“ Оваа акција  е иницирана од семејната емисија ГОТВИМЕ СО ДЕЦАТА , емисија на медиумот за деца […]

Read More

После две децении Леб и Елена ја прекинаа соработката

Од Бојан Божиловиќ Деветкратниот WRC шампион Себастиен Леб пред неколку дена објави дека ја прекина соработката со својот совозач,Даниел Елена.Откако француското дуо се повлече од WRC по крајот на 2020,замина на уште едно Дакар Рели,возејќи за Bahrain Raid Xtreme.По завршувањето на релито Дакар,Леб објави дека нивната соработка е завршена,откако после направените разговори и со тимот,одлучиле […]

Read More

Дали ќе може Ферари да се бори за второ место?

Од Бојан Божиловиќ Формула 1 веќе подолго време е едноличен спорт во кој доминацијата ја има германскиот тим предводен од Хамилтон.Освен 2016та кога Розберг успеа да дојде до шампионската титула и 2018 кога Фетел беше во конкуренција се до германското Гран При,се друго беше многу полесна задача за Хамилтон и Мерцедес.Со самото тоа од една […]

Read More

Продолжува лошата серија на Maple Leafs

Од Бојан Божиловиќ Екипата од Торонто ја продолжува лошата серија во која влезе уште на почетокот на март,кога беа поразени во Ванкувер со 3-1,а два дена подоцна во истиот град загубија уште еднаш со резултат од 4-2. Моментално се наоѓаат во серија од пет порази и само една победа и тоа после продолжение,откако рано утрово […]

Read More

Дали е навистина концентрацијата проблемот на Ботас?

Од Бојан Божиловиќ Возачот на Мерцедес во изјава пред скоро време,кажа дека од кога ја делат гаражата со Хамилтон,британецот бил цело време подобар,но Ботас верува дека може да биде Ф1 шампион.Тој кажа дека психолошкиот момент е најголем проблем односно дека поради притисокот кој си го наметнува на самиот себе и начинот на кој влегува во […]

Read More
To Top